اعتماد مشتری

سه روش که بازاریابان می‌توانند تلاش کنند تا اعتماد به مشتری را به دست آورند!

یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ از ۱۰۰۰ مصرف کننده به این نتیجه رسید که بیش از ۸۰٪ اعتماد را عاملی تعیین کننده در تصمیمات خرید خود می دانند، علیرغم این واقعیت که تنها ۳۴٪ به برندهایی که استفاده می کنند اعتماد دارند. همانطور که اعتماد به موسسات کاهش می ‌یابد، مصرف کنندگان به طور فزاینده ‌ای نسبت به جایی که پولشان را می ‌گذارند و اطلاعات خود را دریافت می ‌کنند تردید دارند.

همانطور که نویسنده سه استراتژی بازاریابی را برای برندها توصیه می‌ کند تا اعتماد به برندهایشان را حفظ کرده و تقویت کنند: ۱) بیش از حد حقایق را بازگو نکنید، ۲) نیمه حقیقت را بنویسید و ۳) اثرات بازاریابی را ارزیابی کنید.

این اتفاق بزرگی نیست که دنیای ما مشکل اعتماد دارد. در میان یک بیماری همه‌ گیر جهانی، بحران اقتصادی و بی ‌ثباتی سیاسی در مقابل افت شدید فرهنگی، مردم دیگر نمی‌ دانند کجا ( یا چه کسی ) به دنبال اطلاعات قابل ‌اعتماد در میان اطلاعات دروغ و تبلیغات گسترده است.

به طور مشابه، رهبران دولتی که برای مدت کوتاهی به عنوان قابل اعتمادترین نهادها در ابتدای همه‌ گیری بر اساس شاخص اعتماد Edelman 2021 دیده می ‌شوند، زمانی که نتوانستند ویروس را متوقف کنند یا ثبات اقتصادی را بازگردانند، این حسن نیت را از دست دادند. و بر اساس شاخص اعتماد Edelman 2021، اعتماد به مدیر عامل ایالات متحده در ۴۷٪ است و اعتبار اساساً در ژاپن ۱۸ % و فرانسه (۲۲% به پایین ترین سطح خود رسیده است، زیرا مصرف کنندگان از اهانت و پوچ بودن سرمایه داری بدون محدودیت بیزار هستند.

بله، اعتماد کم است، اما همچنان یک ارز حیاتی در روابط پایدار با مشتری است. یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ از ۱۰۰۰ مصرف کننده به این نتیجه رسید که بیش از ۸۰% اعتماد را عاملی تعیین کننده در تصمیمات خرید خود می دانند، علیرغم این واقعیت که تنها ۳۴OZott به مارک هایی که استفاده می کنند اعتماد دارند. مصرف کنندگان، البته، یکپارچه نیستند. همانطور که اتفاق می افتد، سن یک تمایز کلیدی در درک پیچیدگی های اعتماد عمومی و درک مردم از رسانه های خبری به ویژه است.

در یک نظرسنجی موسسه گالوپ /I4night ,  آمریکایی ‌های مسن ‌تر تمایل دارند به یک یا دو منبع برای تمام اطلاعات شان تکیه کنند و در هنگام ارزیابی اعتبار خروجی، اعتبار برند و انحراف سیاسی را اولویت ‌بندی می ‌کنند. در مقابل، بزرگسالان جوان ( ۱۸ تا ۳۴ ساله ) به احتمال زیاد اطلاعات را از منابع متعدد جمع ‌آوری کرده و در مورد چگونگی باز کردن این خروجی با حقایق، تحقیقات و فرایندهای آن اطلاعات کسب می ‌کنند.

مصرف کنندگان جوان ‌تر همچنین خروجی‌ های رسانه‌ های ملی را با بدبینی بیشتر می‌ نگرند و تنها با ۲۹ % بزرگسالان بالای ۵۵ سال به آن‌ ها اعتماد دارند. چشم ‌انداز رسانه ‌ای معتبر همیشه حیاتی است، اما با محو شدن مرز بین بازاریابی و رسانه ‌ها، گاهی اوقات می ‌توان روحیه سازمان ‌های خبری را با یک برند مرتبط کرد.

به طور خلاصه، بزرگسالان مسن تر نسبت به برند آگاه تر هستند، در حالی که بزرگسالان جوان تر نسبت به فرآیند آگاه تر هستند. به‌عنوان متخصص بازاریابی، می ‌توانیم این یافته ‌ها را در پیام‌ های برندمان به کار ببریم تا با افزایش سن و تکامل، اعتبار مخاطبان مورد نظرمان را افزایش دهیم. در ادامه با چگونگی آن اشنا می شویم.

اعتماد به مشتری

۱. بیش از حد نگران نباشید!

اگرچه ادلمن دریافت که اعتماد به مدیران عامل سال ۲۰۲۱ به پایین ترین حد خود رسیده است، همان مطالعه نشان داد که هنوز کسب و کارها نسبت به دولت ها، سازمان های غیردولتی و رسانه های خبری قابل اعتمادتر هستند.

با چنین قدرتی، مسئولیت بزرگی به همراه دارد. مدیران عامل و دیگر رهبران کسب و کار باید به چالش های مهم امروزی رسیدگی کنند و با شور و اشتیاق فراوان بر تعامل اجتماعی تمرکز کنند. با توجه به شاخص اعتماد Edelman 2021، ۵۳٪ از پاسخ دهندگان معتقدند که رهبران کسب و کار  وظیفه دارند خلأ اطلاعاتی را که رسانه های خبری به جا می گذارند پر کنند. این زمان برای حرف های پوچ و بی مزه نیست. مردم باهوش تر از آن چیزی هستند که شما فکر می کنید. اگر سعی کنید آنها را فریب دهید، آنها متوجه خواهند شد و ضربه به اعتبار شما از هر دستاوردهای کوتاه‌ مدتی که شما ایجاد کرده‌ اید بیشتر می ‌شود.

به تابستان ۲۰۲۰ برگردید، زمانی که تیم ‌های روابط عمومی در سراسر صنایع جهش کردند تا محکومیت ‌های عمومی نژاد پرستی سیستماتیک را پخش کنند. مردم به سرعت از اتحاد عملکردی شرکت ‌هایی مانند گلوسیر که تعهد عمومی ضد نژاد پرستی آن‌ ها با بازگویی کارمندان سابق در مورد تبعیض و مسمومیت در محل کار در تضاد بود، سخن گفتند. بنابراین مطمئن شوید که از هر اعلامیه ای با مراحل واقعی نسخه پشتیبان تهیه کرده اید.

برای مثال، بن و پری برای وعده‌ های توخالی نیست، و بیانیه ‌اش در مورد بی ‌عدالتی نژادی اهمیت بیشتری داشت، زیرا رهبران شرکت سابقه ‌ای در فعالیت ‌های روی زمین دارند. حفظ پیام شما بدون نگرانی بیش از حد، تا حد زیادی با عموم مردم همراه است و از شما در برابر گاف های احتمالی روابط عمومی محافظت می کند.

درخواست جلسه مشاوره (حضوری /دیجیتال)

مشاوره جهت ساختن کسب و کار شما

باهم بسازیم

۲. از حرف های نیمه واقعی پرهیز کنید.

فایزر در سال گذشته بیشتر به دلایل خوبی در بسیاری از خبرگذاری ها بوده است. مدیر عامل آلبرت بورلا و تیمش موانع بی شماری را برای ساخت واکسن نوآورانه و موثر کووید-۱۹ در زمان بی سابقه برطرف کردند. اما در سال ۲۰۰۶، فایزر پس از راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی ۲۵۸ میلیون دلاری برای داروی کلسترول با رابرت جارویک، مخترع اولین قلب مصنوعی دائمی، به دلایلی نه چندان درخشان در اخبار بود.

شعار “فقط به این دلیل که من پزشک هستم به این معنی نیست که نگران کلسترولم نیستم” جذاب بود، اما یک مشکل وجود داشت: جارویک مجوز طبابت نداشت و در واقع، هرگز طبابت نکرده بود این تبلیغات انتقادات سریعی را برانگیخت که منجر به تحقیقات کنگره و میلیون ‌ها ضرر مالی برای فایزر شد.

در دادگاه افکار عمومی، حذف به دروغ شباهت دارد. اگر ادعایی مستلزم حذف است، از آن استفاده نکنید. و اگر اشتباهی مرتکب شدید، آن را قبول کنید. در واقع، اگر ظاهراً پشیمانی نشان دهید، ممکن است مصرف کنندگان را بخشنده تر بیابید. آسیب پذیر بودن در مورد جایی که در گذشته کوتاهی کرده اید نشان دهنده صداقت است که در پایه اعتماد مصرف کننده، تمایل به برند و تعامل طولانی مدت قرار دارد.

۳. اثرات بازاریابی را ارزیابی کنید

آخرین باری که نبض مشتریان خود را بررسی کردید کی بود؟ شما باید به طور مداوم اثربخشی تلاش ‌های بازاریابی خود را با پرسیدن این سؤالات ارزیابی کنید:

  • احساس مشتری ما چیست؟ منفی؟ مثبت؟
  • رتبه های مطلوبیت ما چیست؟ آیا آنها بالا می روند؟
  • آیا مخاطبان ما با محتوای ما درگیر هستند؟
  • آیا ما به وعده های خود عمل کردیم؟

با بررسی منظم اینکه آیا مصرف کنندگان چیزی را که شما می گذارید انتخاب می کنند یا خیر، متوجه خواهید شد که می توانید به راحتی ترجیحات همیشه در حال تکامل آنها را برآورده کرده و حتی از آنها فراتر بروید. برای

به عنوان مثال، برایانا ایوانز، مدیر رسانه های اجتماعی در برند عطرهای خانگی SECC، به بافر گفت که استراتژی تیمش مبتنی بر رسانه های اجتماعی بر تعامل مشتری درون خوراک متمرکز است. تیم اجتماعی نه تنها هر زمان که کسی نظری می‌گذارد، پاسخ می‌دهد، بلکه با ارسال منظم آزمون‌ها، مسابقات و هدایا، علاقه مصرف‌کننده را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه، SECC ارتشی از وفاداران ایجاد کرده و درآمد ماهانه خود را از ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار به بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار افزایش داده است.

مبارزه برای اعتماد مصرف کننده ادامه دارد و به این زودی ها از بین نخواهد رفت. اما بازاریاب ‌های باهوش می‌ توانند از پیام‌ های برند معتبر برای ایجاد روابط قوی‌ تر با مشتری استفاده کنند که در آزمون زمان مقاومت می‌ کند. این سه مرحله را اجرا کنید تا شروع به ایجاد شهرت به عنوان یک منبع اطلاعاتی قابل اعتمادی کنید که مردم به آن وابسته هستند.

CA

کریستین آلمانی مدیرعامل TBGA است. او علاقه زیادی به کمک به شرکت های نوظهور در رشد و توسعه دارد. کریستین بیش از ۲۰ سال تجربه در تقویت مجدد برندها، ایجاد برنامه های تولید تقاضا و راه اندازی محصولات برای استارتاپ ها و شرکت های Fortune 500 دارد. او علاوه بر کارش در TBGA، از طریق هیئت صدای کارآفرینی مدرسه کسب و کار کلمبیا به استارتاپ ‌ها مشاوره می ‌دهد و در مرکز کارآفرینی NASDAQ عضو مدرسین است.